5 דברים שכדאי לדעת על טרפנים בקנאביס:

עלים ירוקים

צמח הקנאביס מכיל עשרות רכיבים כימיים ובהם גם טרפנים. טרפנים הם בין התרכובות הנפוצות ביותר בעולם הטבע, קיימים בצמחים ופרחים רבים ובהם גם בקנאביס. טרפנים אחראים בעיקר לריח של רוב הצמחים , עם זאת, חלקם עשויים לפעול גם על המערכת האנדוקנבינואידית בגוף באופן דומה לקנבינואידים. בשנים האחרונות מתגברות הראיות המדעיות אודות סגולותיהם הרפואיות.
להלן 5 דברים שחשוב לדעת על טרפנים בקנאביס: 

1. טרפנים – תעודת זהות:

טרפנים הם מולקולות אורגניות המעניקות לקנאביס את ריחו וצבעו. טרפנים קיימים בצמחים רבים בטבע,  למעשה הצמחים מייצרים את הטרפנים כדי להגן על עצמם, משום שהם מרחיקים מזיקים וחיידקים. בתעשיית הקוסמטיקה, המזון והניקיון כבר עושים שנים רבות שימוש בטרפנים כדי להעניק למוצרים ניחוחות שונים. בקנאביס זוהו עד היום, מאות טרפנים, לכל זן קנאביס פרופיל טרפני משלו הכולל עשרות סוגים של טרפנים במינונים שונים. בשנים האחרונות נבחנת השפעתם על בני אדם.

2. טרפנים – סגולות רפואיות:

חוקרי קנאביס, מבינים בעשורים האחרונים את יתרונם של טרפנים לטיפול רפואי באמצעות קנאביס. במחקרים מספר, הוצגו ראיות על הסגולות הרפואיות שלהם. למשל במחקר שפורסם בכתב העת "אינטראקציות כימיות ביולוגיות" ב-2018, נטען כי טרפנים רבים הינם בעלי פוטנציאל רפואי לטיפול בבני-אדם. בסקירה מדעית של "אוניברסיטת מזרח פינלנד", שפורסם ב-2018 בEuropean- Journal of Medicinal ,Chemistry נמצא כי, לטרפנים סגולות נוגדות דלקות, כי הם משככים כאבים, מפחיתים חרדה ודיכאון, מרגיעים פרכוסים ועוויתות ומסייעים לחולי סרטן, ולחולי סכרת. מחקרים שונים אף מצאו כי, הימצאותם של טרפנים  מסייעת להגברת ההשפעה של קנבינואידים בצמח על הצרכן.  

3. טרפנים – סוגים:

חוקרי קנאביס הצליחו לזהות עד היום למעלה מ-100 סוגי טרפנים בקנאביס. כמו כן במחקרים מספר, הצליחו לעמוד את היתרונות והסגולות הייחודים לחלק מהטרפנים שזוהו.  מירסן, למשל הוא הטרפן השכיח ביותר בצמח. הוא בעל טעם טרופי מתקתק ונפוץ בתעשיית הקוסמטיקה והניקיון כמפיץ ריח. מיוחסות לו סגולות רפואיות של הפחתת חרדה והרגעה. הטרפן קריופילן, למשל נמצא במספר מחקרים, יעיל לשיכוך כאבים והינו בעל ריח חזק.  טרפינול, נמצא במחקרים מספר, מסייע בהאטת התפתחות של תאים סרטניים מסוגים שונים. חקר טרפנים עוד בראשיתו, נדרשים מחקרים נוספים ולאורך זמן כדי לגלות את ההבדלים והסגולות של סוגי הטרפנים השונים בקנאביס. 

4. טרפנים וקנבינואידים – מצא את ההבדלים:

טרפנים וקנבינואידים, הם שניים מ-3 קבוצות כימיות של רכיבים בצמח הקנאביס. השפעת קנבינואידים על בני אדם נעשית באמצעות קולטנים המצויים במערכת האנדוקנבינואידית בגופנו אשר אחראית על תהליכים ביולוגים רבים, ביניהם, איזון הגוף. כשאדם צורך קנאביס, קנבינואידים מפעילים את הקולטנים האלו וכך משפיעים עלינו. אמנם, טרפנים בקנאביס אחראים בעיקר על הריח של הצמח, אולם גם הם משפיעים על המערכת האנדוקנבינואידית. זאת משום שהם מגבירים את ספיגת של קנבינואידים בגופו של הצרכן. כך למשל לטרפנים אין אפקט משנה תודעה כשלעצמם, אולם הם מגבירים את ההשפעה הפסיכו-אקטיבית של THC.

5. טרפנים ו"אפקט הפמליה":  

כשאדם צורך קנאביס, כל רכיבי הצמח נקלטים במערכות בגופו. לכל רכיב (קנבינואידים, פלבנואידים, טרפנים), השפעה ייחודית. השילוב בין כל כל המרכיבים יחד ויחסי הגומלין ביניהם מאפשרים את מיקסום הפוטנציאל הרפואי של הצמח במה שכונה על ידי החוקר הישראלי, פרופ' רפאל משולם, "אפקט הפמליה". משולם וצוותו הראו כי במקרה של קנאביס, השלם עולה על סך חלקיו והשפעתו אפקטיבית יותר כשהוא נצרך על כל מרכיביו. כלומר לטרפנים חלק חשוב במיקסום הפוטנציאל הרפואי של קנאביס. מחקרים מהשנים האחרונות הראו כי לטרפנים, השפעה חשובה על "אפקט הפמליה": כך למשל במחקר מ-2020 של "אוניברסיטת בר-אילן", "מכון וולקני" ראשון לציון "ואוניברסיטת ת"א" ציינו החוקרים כי לטרפנים מסוימים יש פוטנציאל לסייע לקנבינואידים בטיפול בהפרעות חרדה ושינויי מצב הרוח.  

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*