5 דברים שלא ידעתם על שמן המפ:

שמן ועלה קנאביס

המפ או קנבוס, הם זני קנאביס שאינם משנים תודעה. כלומר הם  מכילים אחוזים מזעריים של THC, הרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס. הפקה של שמן המפ מתבצעת בתהליך כבישה קרה שעוברים זרעים בטמפרטורה מקסימלית של 40 מעלות צלזיוס (כמו בתהליך הפקת שמן מזיתים). בעשורים האחרונים הורחב השימוש בקנאביס לצרכים רפואיים ותעשיית הקנאביס מציעה שלל מוצרים ודרכי צריכה של למטרות שונות. שמן המפ אינו משמש לצרכים רפואיים, אולם הוא עשיר באומגה 3/6/9 ובוויטמינים A  ו-D  ולכן הוא נחשב למזון על. להלן 7 דברים שלא ידעתם על שמן המפ: 

1. זן נדיר:

המפ הוא תת-זן של קנאביס סאטיבה שפותח לאורך אלפי שנים על-ידי חקלאים שהשתמשו בקנאביס לצרכי תעשייה (טקסטיל, חומרי בניה, נייר ועוד). הוא  מכיל ריכוזים מזעריים של הרכיבים הפעילים בקנאביס, THC ו-CBD, על כן אינו משנה תודעה. קנבינואיד העיקרי בצמחי HEMP הוא -CBDa2  (התצורה החומצית של CBD). ה-THC מצוי בעיקר בחלק החיצוני של הזרעים.

2. מלך התעשייה

בסין העתיקה, נהגו להשתמש בהמפ לתעשיית הטקסטיל. הדגל האמריקאי הראשון למשל נתפר מבד קנבוס ב-1775. בהמשך השתמשו בקנבוס להפקת נייר, להכנת מוצרי קוסמטיקה, לייצור שמן לתאורה ועוד. הוא בעל עמידות חזקה ולכן תעשיות מודרניות רבות, גם היום משתמשות בקנבוס לצרכיהן. מומחים מעריכים כי ניתן להפיק ממרכיביו השונים של המפ כ-25,000  מוצרים שונים ובהם- מוצרי בד ונייר, חומרי בנייה, חומרי איטום, פלסטיק, מוצרי קוסמטיקה, מוצרי מזון ומשקאות ועוד.

3. מזון על:

הזרעים והסיבים של ההמפ מכילים ריכוזים גבוהים של חלבונים, ויטמינים ומינרלים ולכן מיוחסים לו ערכים תזונתיים חשובים לסיוע באיזון ההורמונים, בהורדת כולסטרול, ויסות רמות הסוכר בדם ועוד. המפ משמש את תעשיית המזון להפקת שלל מוצרי מזון בריאות.  

4. המפ, CBD, קנאביס- מצא את ההבדלים: 

מאחר ששמן המפ, ממש כמו שמן סיבידי, אינו פסיכו-אקטיבי ולא גורם תחושת "היי", רבים מתבלבלים ביניהם. המחיר הזול של שמן המפ, מושך צרכנים רבים לרכוש אותו לצרכים רפואיים, אבל מדובר בשני מוצרים שונים בתכלית. שמן סיבידי מבוסס על אחוזים גבוהים של CBD. מטרות השימוש בשמן סיבידי הן רפואיות-לשיכוך כאבים, ריפוי דלקות, להרגעת גוף ונפש ועוד. שמן המפ מכיל אמנם CBD, אך באחוזים נמוכים ואינו בעל אפקט תרפויטי כמו של CBD.  

5. חוקי למהדרין: 

מאחר שאינו משנה תודעה, במדינות רבות בעולם שמן המפ חוקי. ניתן לרכוש ממוצריו בבתי מרקחת ובסופר-מרקטים. בישראל פקודת הסמים קובעת כי קנאביס על כל חלקיו אסורים בחוק (למעט עבור בעלי רישיון משרד הבריאות לשימוש בקנאביס לצרכים רפואיים), עם זאת ב-2001 פרסם משרד הבריאות הוראה חדשה  לפיה שמן המופק מזרעי המפ מותר למסחר, להחזקה, לשימוש ולייבוא בתנאי שאחוז ה-THC בו לא יעלה על 10 PPM. חשוב להדגיש כי למרות ששמן המפ חוקי, זרעי המפ שמהם מופק השמן אינם חוקיים, מתוך חשש של הרשויות שלא ניתן להבחין בין זרעי קנבוס לזרעי קנאביס שהוא אינו חוקי.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*